Kocovina je poměrně široký pojem, který vyjadřuje všechny naše pocity po zvýšené konzumaci alkoholu. Většinou se jedná o stav, který nás postihne druhý den po této události, když se probudíme z alkoholového opojení. Je to velmi individuální záležitost a u každého se projevuje trochu jinak.

rozrušení ženy

Jaké jsou však obecně známé projevy tohoto onemocnění?

1.       Bolest hlavy

2.       Nevolnost, žaludek na vodě, popř. zvracení

3.       Svalová únava

4.       Psychická nerovnováha – podrážděnost, smutek, pocity viny, deprese

5.       Zvýšená ospalost

6.       Dehydratace

Na kocovině je bohužel nejhorší fakt, že se může z mírného fyzického nepohodlí prohloubit až do vážných psychických těžkostí. Její intenzita se většinou zhoršuje s věkem, stejně jako délka trvání.

Možná již po několika zážitcích s těmito stavy víte, jak se u vás projevují, po konzumaci toho kterého druhu alkoholu, a v jaké míře. Ač nám to zpočátku nemusí připadat důležité, tento stav ovlivňuje i stav před samotným požíváním alkoholu – jak jsme se vyspali, zda jsme před tím jedli, jakou máme náladu apod.

Jak se tedy můžeme s kocovinou vypořádat, nebo alespoň efektivně zmírnit její příznaky?

Bolest hlavy. Kromě hojně užívaných prášku proti bolesti nám jistě pomůže zvýšená konzumace vody. Možná máte při kocovině chuť na nápoje jako jsou různé sladké limonády atp. – zkuste se jim však vyhnout, nebo je alespoň pořádně zředit čistou vodou. Pokud bolest hlavy stále přetrvává, můžete se trochu projít na čerstvém vzduchu.
ruce u hlavy

Nevolnost, žaludeční problémy. Buďte opatrní na to, co v takové situaci budete jíst. Přestože vaše chuťové pohárky jistě vyžadují smažené a vysoce kalorické jídlo, pro váš metabolismus, který je již tak hodně zatížen trávením jedovatého alkoholu, bude jistě mnohem přínosnější, pokud zvolíte k obědu něco zdravějšího. Snězte nějaké ovoce, zeleninu, hutné ale zároveň zdravé a vyvážené pokrmy. Uvidíte, že doba trvání nepříjemných pocitů v žaludku se vyřešit mnohem rychleji. Pokud však máte pocit, že cokoli sníte, to vyzvracíte, dejte si pro začátek studený černý čaj a hodně jej oslaďte. To by mělo váš žaludek trochu zklidnit a uvést do rovnováhy, než mu naservírujete něco v pevném stavu.

Psychická nerovnováha. Jistě znáte i jako pojem „morální kocovina“. Někdy si druhý den z předešlé noci nic nepamatujeme, někdy bohužel ano. Pokud vás provází nepříjemné pocity, výčitky svědomí nebo smutek či nešťastné emoce, zkuste si rozptýlit náladu nějakou pro vás příjemnou aktivitou. Nebuďte sami, vyhledejte příjemnou společnost (tentokrát bez alkoholu). Projděte se na čerstvém vzduchu. Pokud vám to tělo dovolí, trochu si zacvičte. Pusťte si komediální film, poslechněte nějakou pozitivní hudbu. Cokoli vás rozptýlí a rozveselí, vám pomůže, a stejně jako fyzické příznaky kocoviny, i ty duševní brzo odezní.