Koupání malých miminek bylo vždy ožehavým problémem v mnoha domácnostech ještě před několika desítkami let. Na trh se dodávaly pouze vaničky, nebyly sice dva metry dlouhé jako pro dospělého člověka, ale i tak se v nich děti necítily moc dobře. Nepřirozená byla pro ně především vodorovná poloha na zádíčkách. Museli pak přijít ke slovu domácí kutilové a zhotovovali pro své ratolesti nakloněné plošinky – jakási lehátka, na nichž se děti cítily bezpečně. Dnes již na něco takového pamatují i výrobci.
gumová kachna.png

Vanička

Dříve byly vaničky pro koupání miminek zbytečně velké a neskladné a do jisté míry i nebezpečné. Stačilo se ohlédnout, ponechat dítě uvnitř okamžik bez dozoru a mohlo dojít k tragédii. I malé množství vody může způsobit utonutí.
To však neplatí u dnešních moderních výrobků, např. u vaniček Keeper, nebo skládacích modelů Summer Infant. Jejich konstrukce je robustní, ovšem mnohem menší, prakticky kopíruje tvar malého potomka a uvnitř je plastový výlisek konstruován i s malým lehátkem. Úhel náklonu lehátka je optimalizován tak, aby v něm miminko spíše sedělo stočené do klubíčka, v této přirozené a bezpečné poloze mu nic nehrozí. Je také známo, že poloha na zádech ve velkých vaničkách děti nutí intuitivně vyvolat obranný reflex, nemají zkrátka rády kolem sebe vysokou hradbu, z níž v poloze na zádech není úniku.
dítě v kbelíku.jpg

Koupací kyblíček

Zajímavý, avšak důmyslný vynález. Existuje jich několik typů, první z nich připomínají jakýsi hybrid mezi vaničkou a kbelíkem, ty druhé, častěji využívané a oblíbenější, mají vyloženě tvar malého kyblíku. Jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného transparentního plastu. Jaké jsou jejich přednosti?
· Děti jsou uvnitř velice klidné, ve srovnání s koupáním ve vaničkách skutečně mnohem klidnější.
· Nebojují v nich o život, nestresují se, nekřičí a nerozhazují ručičkami.
· Usmívají se a koupání je neskutečně baví. Dokážou si koupel a pobyt ve vodě užít.
· Uvnitř jsou ve vzpřímené poloze, můžete je nechat i chvilku bez dozoru, nemohou se tu utopit.
· Malá nádržka v tomto tvaru lépe udrží delší dobu vodu teplou, ta by měla mít 36 stupňů.
· Koupel lze realizovat kdekoli, třeba i v obývacím pokoji na koberci.
· Koupat jej můžete i na stole, nádržka je stabilní a nepřevrhne se.