Zdravý životní styl je pro člověka důležitý – můžeme jím ovlivnit náš zdravotní stav, váhu, únavu či náladu. Základy zdravého životního stylu jsou:

Sportující dívka


·         Přidat do jídelníčku hodně zeleniny. Je důležitým zdrojem vitamínů a také obsahuje malé množství kalorií.


·         Vyhýbat se sladkému, nebo ho aspoň hodně omezit – chuť na čokoládu či koláč můžete uspokojit sladkým ovocem.


·         Omezit konzumaci sacharidů, a naopak se zaměřit na zdravé proteiny a tuky. Člověk, který si nehlídá příjem obvykle konzumuje mnohem více sacharidů, než by měl. I zde platí pořekadlo, že bychom měli jíst s mírou. Mezi jídla, která obsahují nejvíce sacharidů patří sladkosti, chléb, těstoviny či rýže.
Zdravý salát


·         Konzumace smažených jídel vám také zrovna dvakrát neprospívá. Využijte místo toho možnosti udělat si řízky či hranolky v troubě. Je to o hodně zdravější!


·         Dodržujete pitný režim. Udává se, že průměrně by měl člověk vypít aspoň dva litry vody denně, během horkých dní ještě více. Všimněte si slůvka vody. Opravdu není vhodné nahrazovat vodu šťávami, colou či jinými slazenými nápoji. Naopak vhodnou alternativou jsou čaj a káva – samozřejmě to nepřehánějte s cukrem a mlékem!


·         A co takhle cvičení. Nikdo po vás nechce, abyste běhali maraton. Přidejte do svého týdne pár svižných procházek, začněte chodit na aerobik nebo zumbu. Kdo ví, třeba se vám to časem zalíbí natolik, že i začnete chodit do posilovny či se budete věnovat nějakému sportu!


·         Velmi důležitý je i dostatek spánku. Tahle součást zdravého životního stylu je často opomíjená, a přitom je jednou z nejdůležitějších. Ať už se stravujete sebelépe, unavené tělo dobře nefunguje.


·         Nepřehánějte to s alkoholem. Pokud si párkrát do měsíce dáte s kamarádkami skleničku není to žádná tragédie, ale alkoholové dýchánky každý víkend rozhodně nejsou ideální. O kouření snad ani není třeba mluvit – všichni už dávno vědí, jak moc zdraví škodlivé je. Pokud nedokážete přestat, pokuste se ho aspoň omezit.