V období ledna až března se pravidelně pořádají po celé České republice nejrůznější plesy. Je pravděpodobné, že i vy někdy na nějaký zavítáte. Před tím, než na ples půjdete, si ale nezaškodí připomenout některé základní pravidla slušnosti a etikety, které vám připomenou, jak byste se měli chovat na takovém plese.

Dress code

Nedodržet dress code je velká urážka, kterou byste se dopustili velkého společenského přešlapu. Ať už se jedná o menší vesnický ples, nebo velký reprezentační ples, je nutné dodržovat určitá pravidla. Muži by měli dorazit v obleku, bílé košili a k ní zvolit kravatu nebo motýlka. Samozřejmostí jsou společenské boty. Ženy by měli dbát u svých šatů na úměrnost, tedy vyhnout se vyzývavým výstřihům nebo příliš krátkému střihu. Pro výběr vhodných šatů můžete využít například půjčovnu společenských šatů.

šaty

Alkohol

Pobyt na plese neodmyslitelně svádí k pití alkoholu. Ovšem to může být velmi zrádné. Alkohol vás sice může ve společnosti příjemně uvolnit a zbavit nervozity, nicméně pokud to s ním přeženete, opět se dopouštíte přešlapu. Proto pijte úměrně. Můžete si vychutnat welcome drink, sklenku vína, nebo sklenku sektu. Vyhýbejte se ale pro jistotu pití tvrdého alkoholu.

Tanec

Na plese se předpokládá, že budete tancovat. A nejenom se svou partnerkou nebo partnerem. Může se stát, že na tanečním parketu skončíte s někým zcela neznámým. Pro vyhnutí se nepříjemné situaci si zopakujte základy společenských tanců. Pokud si vůbec nejste jistí, můžete si zaplatit i kurzy společenského tance, které vám připomenou taneční na základní či střední škole.

tanec

Etiketa

Nezapomínejte na základní pravidla etikety. Například to, že počkáte u stolu, než se usadí první žena. Po tanci každou ženu doprovodíte ke stolu. Ženy se neupravují u stolu, ale raději na toaletách. Udržujte během tance se svými partnery konverzaci a vyhýbejte se kontroverzním nebo nepříjemným tématům.