Není pochyb o tom, že jedním ze snů prakticky každého člověka je mít vlastní bydlení, ať už dům či byt. A není divu, koneckonců bydlení ve vlastním má řadu výhod. Předně nemusíte mít strach, zda vám majitel prodlouží smlouvu, ani nemusíte nikomu platit za to, že můžete jeho nemovitost využívat. Také máte podstatně volnější ruku, co se týče nejrůznějších úprav.

Avšak zdaleka ne každý má zájem o již postavený dům. Jsou i takoví, kteří si jej chtějí postavit přesně podle vlastních představ. To je samozřejmě chvályhodné, avšak k tomu je napřed potřeba, abychom měli patřičnou stavební parcelu. A ty nebývají zrovna levné, zvláště pokud je tam již zaveden kanalizace, vodovodní řád a elektřina. Zdaleka ne každý takovou částkou disponuje. Co pak?

hypoteka2

Řešením může být hypotéka na pozemek https://www.fahd.cz/nebankovni-hypoteka/. Jedná se o účelovou půjčku, určenou ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti, v tomto případě pozemku. Je poskytována jak bankami, tak nebankovními společnostmi.

Zda se vám skutečně vyplatí vzít si takovouto hypotéku, záleží na mnoha okolnostech. Tou první je vlastní poloha a jiné vlastnosti pozemku. Některé stavební parcely jsou zkrátka velmi žádané. To platí dnes snad ještě více, než dříve. Je po nich velká poptávka, a pokud byste čekali, až našetříte dostatek peněz, snadno by se mohlo stát, že už na vás žádná nezbude. Pokud tedy najdete ideální parcelu, která je na prodej, pak se rozhodně vyplatí do toho jít.

hypoteka6

Je však nutné ještě uvážit, že se tímto zadlužíte na mnoho let dopředu. A pokud chcete stavět dům, pak peníze nemůžete postrádat. Jistě, stavbu samotnou můžete odložit, na kdy budete chtít, avšak rozhodně není ideální, aby vámi koupený pozemek ležel dlouho ladem. Jeho hodnota by totiž tímto značně klesala.

Je tedy dobré se předem rozmyslet a vše dobře uvážit. Na druhou stranu je dobré si zapamatovat, že pokud budete váhat příliš dlouho, může se stát, že už bude pozdě.