Navzdory doporučení mnoha odborníků se mnoho lidí snaží řešit svou špatnou finanční situaci půjčkou. Jistě, z krátkodobého hlediska to skutečně vypadá výhodně, ovšem jen málokdo domýšlí dlouhodobé následky, vznikající nutností splácet, a tedy i dalšími výdaji.

Aby měly společnosti, které půjčky poskytují, jistotu, že žadatel bude schopen splácet, požadují obvykle nějakou záruku. Nejčastěji se jedná o potvrzení, že má onen člověk dostatečný příjem. Ten se dokazuje aktuální pracovní smlouvou a výplatní páskou.

předávání peněz

Problém je, že tímto sítem neprojde velké množství lidí. Firmy tak začaly poskytovat i produkty, které jsou cíleny přímo na osoby s nižším příjmem. Jedním z nich je i půjčka ručená nemovitostí. Zde totiž nemusíte dokazovat, kolik peněz měsíčně vyděláte. V zástavu však dáváte svou nemovitost.

Na první pohled se to zdá jako ideální řešení – peníze dostaneme, i když náš měsíční příjem není nejvyšší, a splátky si přece můžeme nastavit, jak potřebujeme – říkali to přece v reklamě! Jenže tak jednoduché to samozřejmě není.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že i když skutečně máme možnost si splátky nastavit tak, jak chceme, stejně musíme dodržet dobu, ve které jsme se zavázali vše splatit. A to může být problém. Pokud si je dáme příliš nízké, pak to rozhodně nestihneme.

\'bublina

Také je nutné uvážit fakt, že jen my sami si musíme spočítat, zda budeme danou částku skutečně schopni každý měsíc oželet, a to i v případě snížení příjmu způsobeném například nemocí či pracovní neschopností, nebo v době větších výdajů, jako je doba před Vánoci.

Zde si také musíme uvědomit následky toho, když včas nezaplatíme. Snadno totiž můžeme přijít o střechu nad hlavou, a budeme tak v mnohem horší situaci, než kdybychom si onu půjčku nevzali. Na druhou stranu nám může pomoci překlenout krátkodobou finanční nouzi.

Je tedy potřeba dobře vše rozmyslet, a případně se obrátit na odborníka. Následky chybného rozhodnutí totiž zde mohou být skutečně tragické.