Naše silnice využil bez nadsázky každý z nás. I ten, kdo nemá řidičský průkaz, tím méně vlastní automobil, využil minimálně jednou služeb veřejné hromadné dopravy. Naprostá většina z nás po nich cestuje denně. Je tedy jasné, že by jízda měla být co nejpříjemnější. Bohužel, ne vždy tomu tak je. I v našich končinách najdeme problémy, které naše řidiče trápí.

 

Jedním z nich je bezesporu kvalita silnic, zvláště těch první třídy a dálnic, kde by člověk očekával dobrou kvalitu cest. Koneckonců se zvláště po dálnicích jezdí vysokou rychlostí, a každé zapadnutí do díry či nerovnost náš vůz poškozuje.

 

silnice mimo město

 

Bohužel, realita je poměrně často jiná. I naše nejznámější a nejvyužívanější dálnice, D1, místy poněkud připomíná spíše tankodrom. To samozřejmě přispívá k vysokému počtu nehod, ke kterému zde zvláště při náledí dochází.

 

Ovšem není to jen stav silnic, co nás trápí. Problémem mohou být i dlouhotrvající opravy, které často jízdu omezují jen na jeden pruh, často dokonce na jeden v obou směrech. To samozřejmě značně zpomaluje dopravu. Nebylo by to samozřejmě tak špatné, kdyby výsledky stály za to. Bohužel, tak tomu je opravdu málokdy.

 

silnice ve městě

 

Problémy pak také způsobuje také špatná údržba silnic, především v zimě. Jistě, nemůžeme očekávat, že v pět hodin ráno budou všechny cesty čerstvě posypané, avšak na mnoha místech tyto služby skutečně pokulhávají. To pak bohužel mnohdy vede k dopravním nehodám způsobeným právě špatným stavem vozovky.

 

V neposlední řadě jsou problémem neukáznění řidiči, kteří nerespektují dopravní předpisy a často ohrožují jak svůj život, tak i život řidiče a pasažérů ostatních vozidel. Mnohdy je to způsobeno jízdou ve velké rychlosti, ale častěji se jedná o nezvládnuté předjíždění.

 

Tomu všemu samozřejmě nepomáhá ani zvyšující se množství vozidel na našich silnicích, které vede k rychlejšímu poškození cest a také k většímu množství právě těchto neukázněných řidičů. Pokud to pak spojíme dohromady, zjistíme, že naše cesty rozhodně nejsou zdaleka tak bezpečné, jak se zdá. Proto se vždy rozhodně vyplatí řídit opatrně. Může nám to totiž zachránit život.