Jedná se o druhý nejdražší odchod hráče z tuzemské ligy, hned za Tomášem Rosickým, za kterého svého času Sparta inkasovala přes půl miliardy. Co se Slavie týče, ta takovou nabídku nemohla odmítnout. Spartak o Krále očividně extrémně stál, protože za něj nabídla vyloženě přemrštěnou částku. Jde o jednoho z nejtalentovanějších českých hráčů, ale stále nemá odehráno dostatek zápasů v evropských soutěžích či reprezentaci na to, aby stál 12 milionů euro. Pojďme si hodit tuto částku do kontextu letošního přestupového období.
fotbalový míč
Za podobnou částku letos přestoupili například Dendoncker do Wolves, Promes do Ajaxu, Krychowiak do Lokomotivu, Oliver Torres do Sevilly, Nkunku do Lipska, Denis Suarez do Celty, Luuk De Jong do Sevilly či Zaza do Turína. Pokud by toto přirovnání nebylo dostatečné, On byl letos dražší hráč než třeba David Luiz, Breel Embolo, Timothy Weah, Fabian Delph nebo Tonny Vilhena. S tím souvisí fakt, že mnoho fanoušků psalo, že měl půl roku počkat a že by se díky Lize mistrů jeho cena výrazně zvedla. Jak jsem již naznačil, tato částka je za podobného hráče výrazně nadsazená a pokud si někdo myslí, že by mohl stát 30 milionů, tak očividně nesleduje žádnou jinou fotbalovou ligu. Při vší úctě k němu, všichni jmenovaní jsou fotbalisté, kteří mají něco za sebou a bezesporu jsou i (momentálně) lepšími fotbalisty. Takže, jak jsem zmínil výše, Slavia tuto nabídku prostě nemohla odmítnout. Co se samotného fotbalisty týče, je tento přestup spekulativní. Po sportovní stránce si stále myslím, že ruská liga je o něco kvalitnější než česká. Přeci jen vás více prověří zápas proti Zenitu, než proti Opavě. Druhá věc však je prostředí. Král má štěstí, že bude v Moskvě, což je prostě absolutně něco jiného, než zbytek Ruska. Ale ani tak se nevyhne dlouhému cestování a všem problémům spojeným s ruským angažmá. Ve Slavii mohl hrát Ligu mistrů, bojovat o titul, být blíž k reprezentaci. Nicméně i tak, stále by se jednalo „jen“ o 6 zápasů v této sezoně a jinak stále „jen“ tak česká liga.
spartak moskva
Uznávám, že takto odsoudit českou ligu je možná trochu ostré, zejména když Slavia s Plzní prokazují českému fotbalu poměrně dobré služby v posledních letech, ale za těmito týmy je pak velká mezera, kde se nic extra neděje. Co z toho všeho vyplývá? Co ho vedlo k přestupu? Většina fanoušků, expertů a odborníků má jasno – peníze. Pravdou je, že ve Spartaku bezpochyby vydělá několikanásobek svého aktuálního platu. Smlouvu má do roku 2024, a pokud by jí dodržel, zajistil by se do konce své kariéry. Další věc, kterou všichni často zmiňují je to, že tímto krokem zabíjí svou kariéru, že nebude na očích atd. S tím tak úplně nesouhlasím. Spartak má ambice hrát evropské poháry každý rok, a pokud se prosadí do základu, nebude o nic méně na očích než v ČR.