Víte, že městečko nad řekou Ohří často navštěvoval německý génius Johann Wolfgang Goethe, a že zde čerpal inspiraci pro svá prozaická i básnická díla? Jeho rodinným přítelem byl Ludwig van Beethoven a ten vtiskl některým jeho tvůrčím vyznáním hudební podobu. Loket nad Ohří tedy proslavil nejen německé dějiny, ale také hudební svět 19. století. Až si zajistíte ubytování Loket v historickém městském jádru, vydejte se spolu s námi na prohlídku jednoho z nejzajímavějších měst střední Evropy:

hrad Loket

Měsíční krajina hnědouhelných lomů versus CHKO Slavkovský les. Ačkoli je odtud jen několik kilometrů vzdálena plocha bývalých hnědouhelných lomů Jehličná, Dolní Nivy a Nové Sedlo, kde se krajina proměnila v pustou poušť bez náznaků života, Loket se tomuto neslavnému údělu vyhnul. Historické městské jádro a překrásný výhled do kopcovité krajiny Slavkovského lesa vás nenechá na pochybách, že se nacházíte v chráněné krajinné oblasti.

Nenechte si ujít romantické vyhlídky. Z jižního a západního směru řeku obtáčí silnice s mnoha vyhlídkovými místy, kde se vyplatí zastavit a rozjímat. Máte odtud městské jádro na dohled a se zalesněnou krajinou v pozadí je to ideální námět na jednu z nejfotogeničtějších památek v České republice.

helma a meč

Vyzkoušejte plavbu po řece – vodáctví má v Česku (Československu) mnohaletou tradici a Ohře do ní zapadá stejně, jako třeba Vltava a Sázava. Nejzajímavější úsek začíná několik kilometrů nad Loktem v Královském Poříčí, z říční hladiny je překrásný pohled na sluncem ozářený hrad a neměli byste si nechat ujít ani plavbu kolem Svatošských skal. Jednodenní vodácké putování můžete uzavřít v Karlových Varech (půjčovny lodí zajistí i jejich přepravu), případně můžete pokračovat úsekem peřejí Hubertus, Kyselka a Velichov až do Vojkovic.

Obloukový most – v roce 1936 překlenul řeku Ohři železobetonový mostní oblouk, který nahradil původní řetězový most z doby Rakouska-Uherska. Mostní konstrukce je technickou památkou a smí se po ní pohybovat pouze chodci, cyklisté, motocykly a osobní automobily. A pokud máte zájem o „bungee dumping“, tento silně adrenalinový sport si můžete vychutnat z největšího obloukového železobetonového mostu v Česku, který se nachází necelé dva kilometry od Lokte západním směrem, na dálnici D6.