Musíme hledět i na ostatní věci

Když si pořizuje vůz, tak jedním z parametrů, které sledujeme je výkon automobilu. Každý má jiné požadavky, protože někomu na ježdění po městě postačí i malý motor, ovšem jiný dá přednost možnosti svižné jízdy. Mnohdy je finančně výhodnější koupit vůz s dostatkem výkonu než jej upravovat, protože takové úpravy můžou vyjít na velké peníze. Samozřejmě musíme myslet i na zákony, přičemž do běžného provozu si nemůžeme dovolit nějaké šílenosti.

budíky automobilu

Správně by měla být každá úprava schválena a zapsána, což také něco stojí. U vozů třeba na závody platí také jistá pravidla pro danou soutěž, ale máme tu mnohem volnější ruku. Když už se rozhodnete pro zvýšení výkonu, tak dávejte pozor, aby bylo bezpečné a třeba zbytečně nadměrně neopotřebovávalo nějaké součástky či motor samotný. Je také zapotřebí adekvátně přizpůsobit brzdy, abychom zvládali rozumně zastavit. Někdy se nevyhneme ani vylepšení dalších částí.

Různé možnosti

Hned na začátku je potřeba si říct, kolik jsme ochotni investovat. Mezi velmi často volené možnosti se řadí chip tunning. U sériového atmosférického motoru však nečekejte zázraky, přičemž někdy se ani moc nevyplatí. Ovšem u motorů s přeplňováním dosahuje dobrých výsledků a je znát. Dávejte však pozor, komu jej svěříte. Jestliže chceme dostat z motoru více, tak ještě před laděním se budeme muset zaměřit na další části.

nablýskaný motor

První je sání, protože skrz něj můžeme do motoru dostat více vzduchu. Dále se vylepšuje výfuk, aby spaliny mohli snadno odejít, a navíc získáme dobrý zvuk. O něco také pomůže prémiové palivo s vyšším oktanovým číslem. U zásadnějšího zvyšování koní je potřeba podívat se do motoru. Dá se tu snížit hlava, čímž dostaneme vyšší kompresní poměrem. U motorů s tubem se někdy dávají větší vstřiky a intercooler. Vysoké výkony znamenají vyšší namáhání, takže se volí větší turbo, kované písty a tak dále.