Přátelé jsou lidé stejných, nebo i rozličných zájmů, kteří v sobě našli zalíbení a porozumění, a rádi spolu tráví čas. Přítel je někdo, komu zavoláte, když se vám nedaří, kdo utře vaše slzy, a pomůže zahojit zlomené srdce. Přátelství je důležitým vztahem dvou osob, který i bez romantických pocitů dokáže naplnit srdce vřelostí. Ne každý kdo se však jako přítel tváří, jím opravdu je. Někteří lidé totiž jen využívají vaší ochoty, a důvěry, aby buďto něco získali, nebo si alespoň poléčili své vlastní komplexy. Jak tedy poznat falešného přítele?

tři ženy

Zlehčuje vaše problémy

Pokud se příteli svěříte se svým trápením, jistě očekáváte, že se vám dostane porozumění, soucitu, snad i dobré rady. Falešný přítel však bude vaše problémy zlehčovat, poukazovat na jejich banálnost, nebo je srovnávat se svými. Přitom každý člověk prožívá své pocity jinak, a má právo cítit bolest takovou měrou, jaká je mu vlastní. Pokud tedy přítel nerozumí vašemu trápení, není to přítel.

Vyzradí podrobnosti vašich rozhovorů

Přítele nemusíte nabádat, aby o vašich rozhovorech pomlčel, nebo mu vysvětlovat, že to co jste mu právě sdělili, je vaše osobní tajemství. Pokud se však obsah vašeho rozhovoru donese dalším lidem, očividně nebere ohledy na vaše pocity, a jeho naslouchání je pouze způsobem, jak získat zajímavé informace, kterými by mohl bavit své okolí.

Přehnaná kritika

Přítel by měl být schopen sdělit vám, když děláte něco špatného, nebo nevhodného. Pokud vás však přehnaně kritizuje za každou malichernost, hodnotí váš styl oblékání, chování, nebo vaše vztahy, nejspíš to doopravdy přítel není. Takoví lidé si na vás pouze léčí své komplexy tím, že vás cíleně shazují a urážejí, aby se vedle vás cítili lepší.

naštvaní lidé

Není pro vás ochotný udělat to samé, co vy pro něj

Pokud vstáváte o půlnoci, abyste si po telefonu vyslechli jeho trápení, ale on vám téměř nikdy nezvedne telefon, je na čase zpozornit. Bude vám tvrdit, že má moc práce, jako byste vy měli čas jen a jen na něj. Neváží si vás, a nejspíš nikdy nebude.

Nadřazuje se

Pokud se ten člověk, kterého považujete za přítele, neustále povyšuje, jeho práce je důležitější, než ta vaše, je hezčí, než vy, vše dokáže lépe, je někde problém.

V soukromí dobré, ale…

Pokud je v soukromí ochotný, trpělivý a naslouchající, ale jakmile se ocitnete ve společnosti, neustále si z vás utahuje, shazuje vás, a poukazuje na každou vaši nedokonalost, nejspíš se vámi cítí ohrožen, a toto je jeho způsob, jak se zviditelnit. Ačkoliv je jinak možná dobrým přítelem, raději se takové osobě vyhněte obloukem.