Dnes je trendem v bydlení rodinný domek na okraji města či v satelitním městečku. Umožňuje alespoň částečný kontakt s přírodou a zároveň není daleko od vymožeností města, jako jsou různé supermarkety či lékařská péče.

 

K takovému domku však nerozlučně patří alespoň malá zahrádka. Ta se může při dobré péči stát doslova ozdobou našeho pozemku a přitáhnout oči všech kolemjdoucích. K tomu je však samozřejmě nutné, abychom se o ni správně starali.

 

Začátek je u správného výběru rostlin, které na ní vysadíme. Zde bychom se však ani zdaleka neměli řídit pouze vzhledem. Ten by ve skutečnosti měl být až podružný ve srovnání s ostatními věcmi, které je nutné při výběru zvážit.

 

motýl na květině

 

Prvním problémem je otázka, jak přesně chceme naši zahradu využít. Chceme na ní něco pěstovat, ať už zeleninu či rostliny? Chceme ji nechat pouze zatravněnou, aby měly děti či domácí zvířata prostor na hraní? Nebo z ní chceme udělat malé designové umělecké dílo? Podle toho všeho bychom měli vybírat.

 

Pak jsou tu samotné podmínky, kterým budou ony rostliny vystaveny. Kolik hodin přímého, nestíněného slunečního světla na ono místo, kam ji chceme vysadit, dopadá? Jak je to se srážkami? Jaký je roční průměr, a bude před nimi spíše chráněna, nebo jim bude plně vystavena?

 

domek s upraveným pozemkem

 

Stejně tak je tomu i s půdou. Jaký typ máme na naší zahradě? Nebo chceme vytvořit skalku? Každý druh rostliny má poněkud jiné nároky, a pokud se jí má dařit, je potřeba je respektovat. Jinak bude vypadat pěkně jen pár dnů.

 

Pak také musíme zvážit, kolik času a péče jsme jí ochotni věnovat. Opět, každá rostlina má jiné potřeby, a to se týká i péče. Některé je nutné na podzim zazimovat, jiné je zas potřeba pravidelně zastřihovat, další zase trpí na škůdce a je potřeba použít postřiky.

 

Je tedy jasné, že to není ani zdaleka tak jednoduchá záležitost, jak by se mohlo zdát. Věřte však, že pokud dobře vyberete, bude výsledek skutečně stát za to.