Nikde si přes teplé dny neodpočinete více než právě ve Vaší pergole na zahrádce. A proto se podíváme, kde ji koupit a jak postavit, aby nám dlouho sloužila.

Stavba pergoly

Kvalitní materiál

Hned první věcí, jenž si každý před pořízením musí rozmyslet je velikost, aby se do ní vešli všichni lidé. A proto pokud chcete pořádat větší oslavy, tak myslete na to, že uprostřed bude muset být velký stůl. Ovšem nevyplatí se stavět větší stavbu než 25 metrů krychlových, protože ve většině případů je potřeba stavební povolení. Velice oblíbenou variantou v dnešní době je stavba hned vedle domu, protože můžete do ní vejít přímo třeba z obýváku.

dřevěná pergola

Zároveň je připevněná k fasádě, a proto zde můžete trávit i chladnější období. Poté přichází volba materiálu. Pokud zvolíte hliník, tak si připravte větší částky. Ovšem do přírody se nejvíce hodí dřevěné pergoly, protože dřevo je přeci jen nádherný přírodní materiál. Také záleží jenom na Vás, jakou střechu si zvolíte, ale například do zahrádky pěkně zapadne šindel. Spousta lidí zakryje i ostatní strany, aby vytvořili uzavřený prostor, kde se dá trávit pohodový čas i v chladnějších dnech a jste naprosto chráněni před všemi přírodními vlivy.

Tento projekt zvládnete sami

Nejvýhodnějším řešením je si zakoupit hotovou pergolu, jenž stačí sestavit jako stavebnici a potom si můžete už jenom užívat. Ovšem zvládnete to i bez pomoci firmy? Určitě ano, a proto si vysvětlíme, jak postupovat. Prvním krokem k úspěchu je vyměření prostoru, jenž si označte provázky. Poté zhruba vykopejte v těchto místech zeminu do hloubky 18 cm. Dále je potřeba naměřit místa patek, kde vykopejte díry s hloubkou alespoň 80 cm, což je minimum pro nezamrzání.

dřevěná konstrukce

Nyní sestavte bednění, do kterého vlijte beton a zasaďte patky kousek nad úroveň země. Potom nasypte do jámy kamínky, na které přijde zvolená dlažba. Na patky je potřeba nejprve hlavní nosné trámy, jenž se posléze doplní těmi ostatními. Po zkonstruovaní celého dřevěného rámu je čas už jen na pokládku krytiny. Jak vidíte, tak Vám stačí trochu práce a máte vlastnoručně postavenou kompletní pergolu, na kterou můžete být opravdu pyšní.