V následujícím článku zjistíte jak vytvořit nádhernou a divokou luční zahradu, která vám bude přinášet radost od jara až do podzimu.

Louka je prvek, který ovlivňoval mnoho autorů, jak už literárních tak i z oblasti umění. Rozsáhlé luční pláně se neodmyslitelně zapsali do děl takových autorů, jako byl například William Shakespeare. Ten dokonce ve svých hrách a sonátách zmiňuje přes 100 původních druhů květin a rostlin, které se vyskytují právě na loukách. V oblasti malby se zase odrazila ve tvorbě Moneta, jehož obrazy se často vyznačují kvetoucí barevnou loukou.
Vlčí mák

Bohužel od konce 30. let minulého století celosvětově množství luk klesá. Což má za negativní důsledek pokles hmyzu, který je pro nás tak důležitý. Pomalu mizí včely lesní, čmeláci a další druhy. Naštěstí si v dnešních dnech začínají objevovat pěstitelé, kteří našli v pěstění luk zálibu a vysazují je na různých místech. Často můžeme vidět malé ostrůvky lučních květin, také v centrech měst a na obecních pozemcích. Tato magická místa jsou důležitou součástí naší krajiny a kulturního dědictví.

Jak vypěstovat divokou louku

Nejlepší je začít s přípravami již na podzim. Najděte na své zahradě část, která se nachází na slunném místě, právě slunce bude pro vaši louku důležité. Začněte tím, že odstraníte vrchní část, ve které se nachází kořenová vazba trávníku. Až obnažíte půdu tak, abyste se dostali k hlíně, máte pro daný rok hotovo. Zbytek práce uděláte na jaře.
Luční kopretiny

Na jaře vám už prakticky stačí vysít na danou plochu luční směs. Velmi oblíbená je tzv. Strakonická louka. Jedná se o velice pestrou směs, ve které jsou nejrůznější rostliny typické pro českou krajinu, a to od chrp, přes kopretiny až po vlčí mák. Důležité je zasít z kraje jara, kdy je ještě dostatek vláhy, aby se rostliny správně uchytili do půdy. Pak už vám bude dělat radost po celé léto až do podzimu. Nemusíte se bát ani dlouhých suchých období. Louka zvládá sucho dobře.

Údržba louky není nijak náročná. Nemusíte ji udržovat ani zdaleka, tak pečlivě, jako trávník. Stačí, když ji dvakrát do roka posečete a víc už vlastně dělat nemusíte.